Trendet e Interierit për 2018

  • Hits: 987

2018 vjen më bukur se kurrë më parë. Në fund të vitit 2017, një ekip ekspertësh të industrisë bën një parashikim për vitin e ardhshëm dhe treguan se çfarë cilat do ishin super trendet në vitin 2018.

  1. Maksimalizmi

Deri para pak kohësh kemi parë shumë trende me minimalism, por duket se në 2018, kjo do ndryshoj paksa. Kjo është e dukshme edhe në modën e të fashionerisë ku brande ndërkombëtare si Peter Pilotto dhe LaDoubleJ na prezantuan në disa interiere të paharrueshme dhe ekstravagante. 

E mbushur me printime dhe modele të kundërta, maksimizmi shënon një lëvizje larg minimalizmit të frymëzuar nga skandinavia që ka dominuar vitet e fundit. Maksimalizmi është akoma në hapat e parë për tu pranuar nga pjesa me e madhe e njerëzve. Ajo që shumica aspirojnë është të kenë një zë për të treguar personalitetin e tyre, e teksa minimalizmi, nuk e lejonte këtë, ndodh e kundërta me këtë trend.  Në një kohë kur gjithçka ka tendencë të duket e njëjtë edhe në Instagram, aq e përbërë, është emocionuese për të parë këtë prirje të kapur. 

2. Ngjyrat e tokës

Kjo hije është në familjen e bronzit, me një prekje portokalli dhe një hint të kuq. Rezultati është një ngjyrë e pasur tokësore, e cila duket e bukur në materiale të prekshme, si tekstilet, së bashku me element qeramika dhe pllaka, për trimë, do të duket po aq mbresëlënëse për një veçori arkitekturore në cilëndo dhomë në shtëpinë tuaj. Ja si mund të dukët një shtëpi më këto kombinime.

 

3. Hapësira komode

Nga dyqanet e shitjes me pakicë që përfshijnë dyqane kafeje dhe SPAs, në hapësirae përbashkëta të punës, kufijtë midis punës dhe kohës së lirë po bëhen gjithnjë e më të paqarta.

Ajo që është e dukshme është një zhvendosje drejt dizajnit që është më shumë i rastësishëm në përgjithësi dhe hapësirat që janë më tepër të përqëndruara në eksperiencë sesa në estetikë. Do të jetë shumë më i hibridizuar dhe ne do të fillojmë të shohim - dhe tashmë jemi në një farë mase, mikpritja dhe dizajni i restoranteve që infiltrojnë të gjithë sektorët e ndryshëm, nga moda në pakicë, zyra dhe më gjerë .

Trendi është reflektuar edhe në mobilje dhe parashikohet që pëlhurat e prekshme si kadife dhe silueta ngjitëse do të vazhdojnë të rriten në popullaritet në 2018.

 

Kjo tendencë tregon se të gjithë në botë po kërkojnë rehati dhe siguri shtesë, dhe këto hapsira krijojnë një strehë të sigurt në një botë aq të turbullt politikisht dhe ekologjikisht

 

4. Monokrom

Ndërsa interieret maksimaliste mund të godasin trendin kryesor të këtij viti, në anën tjetër të shkallës, minimalistët po zgjedhin interieret njëngjyrëshe që mbështeten në shtresën e hijeve të së njëjtës ngjyrë. Nga këndvështrimi i konsumatorit, pamja ton-nën-ton kërkon shumë vetëkontroll dhe disiplinë, por rezultatet janë shumë të sofistikuara. 

Jean Lin, pronar i së galerisë COLON së Nju Jorkut, filloi të eksplorojë temën e njëngjyrsheve në 2017 me një shfaqje që mblodhi mobilje monotone dhe tekstile në hije të ndryshme të bardhë dhe ngjyrës bezhë dhe materiale të tilla si pemë e zbardhur dhe mermeri Carrara. Ja cilat do te ishin disa nga ide interieresh interesante monokrome.

 

5. Materialet me "qëllim"

Mobilje të bëra tërësisht nga plastika të ricikluara, kanaçe dhe ekranet e smartfonëve; alternativat e lëkurës të bëra nga gjethet e ananasit; dhe pllakat e brendshme të bëra nga kalli misri ishin vetëm disa nga materialet e riciklueshme të sofistikuara të dalin në 2017.

 

Eksperte të fushës mendojnë se në vitin e ardhshëm do të shohim një rritje në sipërfaqet e qëndrueshme ende të shkëlqyeshme që heqin estetikën "ricikluese" stereotipike.

2017 pa një rritje të materialeve të projektuara me qëllim, Njerëzit tashmë po fillojnë të behën të ndërgjegjshëm. Duket qartazi një ndryshim drejt një qasje brenda dizajnit që e konsideron mjedisin dhe shoqërinë tonë në një mënyrë shumë më pozitive, pa kompromentuar estetikën e saj.

Pritet që këto ndryshime ti shohim më shumë gjatë 2018 dhe shpresojmë të përjetojmë produkte që janë shumë më të zakonshme - një kohë emocionuese për materiale dhe dizajn!

Mobilje të bëra tërësisht nga plastika të ricikluara, kanaçe dhe ekranet e smartfonëve; alternativat e lëkurës të bëra nga gjethet e ananasit; dhe pllakat e brendshme të bëra nga kalli misri ishin vetëm disa nga materialet e riciklueshme të sofistikuara të dalin në 2017.

Eksperte të fushës mendojnë se në vitin e ardhshëm do të shohim një rritje në sipërfaqet e qëndrueshme ende të shkëlqyeshme që heqin estetikën "ricikluese" stereotipike.

2017 pa një rritje të materialeve të projektuara me qëllim, Njerëzit tashmë po fillojnë të behën të ndërgjegjshëm. Duket qartazi një ndryshim drejt një qasje brenda dizajnit që e konsideron mjedisin dhe shoqërinë tonë në një mënyrë shumë më pozitive, pa kompromentuar estetikën e saj.

Pritet që këto ndryshime ti shohim më shumë gjatë 2018 dhe shpresojmë të përjetojmë produkte që janë shumë më të zakonshme - një kohë emocionuese për materiale dhe dizajn!

 

 


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentHikashopsocial has a deprecated constructor in /home/geraldoa/orno.al/plugins/content/hikashopsocial/hikashopsocial.php on line 13

Rreth Orno

Na Ndiqni

Keni nevojë për ndihmë?

Na telefononi @
Cel: +355 (0) 6970 777 07

Orno logo

Zyra Qëndrore

Rr. Teodor Keko, Unaza e Re, Pallati Pelivani, Kati 1 1044,Tirane, Shqipëri

Magazina

Magazina 1 - Shkozet, Durrës
Magazina 2 - Maminas